Szczecin

Koniec Odry!

Z Jokerem prawie codziennie chodzę po obiedzie na spacer na pobliskie wzgórze, z którego widać... koniec Odry. Jej źródło jest w Czechach, i nigdy go nie widziałem, ale koniec mam "pod nosem". Jak wygląda końcówka Odry, jej ostatnie 5 km? Na zdjęciu poniżej na Jez. Dąbie widać tzw. betonowiec , niemiecki statek wybudowany z betonu, który podczas wojny tu został zatopiony. I nadal tu stoi/leży (jak komu pasuje), więc słowo "zatopiony" jest mało precyzyjne. Jez. Dąbie - 4. pod względem powierzchni z polskich jezior - leży w całości w granicach Szczecina, więc... Szczecin ma dodatkowe 56 km2 powierzchni. Dlatego jest...

Czytaj więcej →

Szczecin: hala widowiskowo-sportowa

Szczecińska hala widowiskowo-sportowa jest już zadaszona. Do położenia konstrukcji dachu użyto specjalnego dźwigu o ogromnej nośności. I ogromnej wysokości ;) W przyszłym roku hala - stojąca przy ul. Szafera, obok Toru Kolarskiego - ma być oddana do użytku. Czekamy z niecierpliwością, by w końcu wykrzyknąć: Wreszcie jest! Ciekawostka - wejście główne do hali jest w miejscu, w którym stał kiedyś mój blaszany garaż :)

Czytaj więcej →

Latające spodki nad Jez. Dąbie

Dzieje się przez cały rok na Odrze i na jeziorze Dąbie - czwartym pod względem wielkości jeziorem w Polsce: lodołamacze, barki, kontenerowce, żaglowce, żaglówki, okręty wojenne, wodoloty, statki spacerowe, kajaki, jachty... Oj, dzieje się. Ale dzieje się też nad Odrą i nad Jez. Dąbie. Najczęściej to helikoptery, kursujące ze Szczecina na lotnisko w Goleniowie i z powrotem. Mój Joker za każdym razem, gdy lecą nad "moim niebem" głośno daje wyraz swemu niezadowoleniu. Dzisiaj - gdy nagle usłyszał, a za moment ujrzał lecące prosto na nasz dom... latające spodki, przez moment go zamurowało.  Ale potem pokazał, co potrafi. Niemal zagłuszył hałas...

Czytaj więcej →

Jesienne Jez. Głębokie

Znam to jezioro już 35 lat. W latach 70. biegałem dookoła niego niemal codziennie (wybiegając z akademika przy ul. Boh. Warszawy - pętla liczyła łącznie 17 km). Teraz biegam częściej w Lasku Arkońskim, rzadziej zdarza mi się przemierzać tu kilometry.  Gdy jednak 18 października jechałem ulicą Hieronima Kupczyka, jezioro wręcz mnie olśniło. Wysiadłem z samochodu i zrobiłem serię zdjęć. Urokliwe. I jezioro, i zdjęcia - prawda?

Czytaj więcej →

Szczecin: Polska Biega i GP Szczecina

W Szczecinie "Polska Biegała" na trzech imprezach. Ja wziąłem udział w biegu łączącym akcję Polska Biega z Grand Prix Szczecina. Dość niespodziewanie zająłem miejsce tuż za podium, z wynikiem o 6 sekund lepszym, niż przed rokiem. W imprezie wzięło udział wielu moich byłych i obecnych podopiecznych. Na zdjęciu - z Pawłem Balcerkiem (kiedyś Barlinek, teraz Szczecin), którego prowadziłem w latach jego studiowania na Akademii Rolniczej w latach 90. (więcej…)

Czytaj więcej →