Blog

Freedom Charity Run 2015: Warszawa – Kowno – Ryga 700 km

Bieg Freedom Charity Run, inicjatywa trzech maratończyków Mariusza Szeiba i Daniela Wcisło, przedsiębiorców z Poznania oraz Ludwiga Schleretha, notariusza z Halle, odbędzie się w tym roku po raz trzeci.  Obaj Polacy i Niemiec są członkami największej organizacji charytatywnej na świecie – LIONS.

To właśnie pomysł pobiegnięcia z Polski na Konwencję Światową Organizacji Lions, która w 2013 roku po raz pierwszy odbywała się w Europie, leżał u podstaw pierwszego biegu. Polsko- niemiecki team biegnąc ramię w ramię 423 km ze Szczecina do Hamburga chciał pokazać solidarność i przyjazne sąsiedztwo tych dwóch, kiedyś mocno skłóconych, a obecnie doskonale współpracujących, ważnych europejskich państw.

Hasło biegaczy „We Run We Serve” – pomagamy biegając,  to drugi, jakże istotnych aspekt inicjatywy Freedom Charity Run. Dzięki ludziom dobrej woli „wykupującym”  kolejne kilometry trasy, zebrano ponad 10 tys. euro. Kwota ta została przeznaczona na remonty 4 domów dziecka w Halle, które ucierpiały podczas  katastrofalnej powodzi, która w czerwcu 2013 nieoczekiwanie nawiedziła  południowo- wschodnie Niemcy. Polacy dobrze pamiętali ogromną pomoc przyjaciół z Niemiec podczas powodzi w Polsce w 2010 roku. To oni byli inicjatorami niesienia pomocy tam, gdzie w tamtym momencie była ona najbardziej potrzebna.

W 2014 r. obchodzono 25. rocznicę upadku komunizmu w Europie. Trasa FCR 2014 nasuwała się więc sama. Marzeniem biegaczy było połączyć biegiem dwa miasta symbole: Gdańsk – tam gdzie zaczęły się zmiany, z tym miastem, gdzie symbolicznym upadkiem muru się one z sukcesem zakończyły – z Berlinem. Tym razem nad biegiem, prowadzącym m.in. przez Kościerzynę, Chojnice, Poznań, Gorzów i Kostrzyn n. Odrą,  patronat objęli zarówno prezydent RP Bronisław Komorowski, jak  symbol wolności na całym świecie, prezydent Lech Wałęsa. Współpatronem biegu był także ojciec polskiej transformacji ekonomicznej prof. Leszek Balcerowicz.

Start w Kościerzynie 25.09.2014, godz 8:30

 W towarzystwie biegaczy- amatorów, uczniów szkolnych, a często i całych biegających rodzin, przez 10 dni, w słońcu i deszczu, w upale i chłodzie, biegacze mozolnie przemierzali kilometr za kilometrem, tę 621 kilometrową trasę. „Wybiegali” razem ponad 16 tys. Euro. Całość przekazana została na pomoc dla dzieci na Ukrainie. Połowa na dwa domy dziecka, jeden we Lwowie, drugi w Stryju.

Schody Ratusza godz 12:05 – z włodarzem Poznania, maratończykiem Ryszardem Grobelnym

Druga część wsparła rodzinę Valerija Opanasjuka. Valerij pojechał 20.02.2014r. do Kijowa protestować, marząc o lepszym losie dla swojej ojczyzny, swojej rodziny, swoich dzieci. Nigdy do nich nie wrócił. Zginął od kuli snajpera na Majdanie jako jeden z Niebiańskiej Sotni. Pozostawił 30. letnią  żonę Wiktorię i osierocił piątkę dzieci.

Berlin – Brama Brandenburska: udało się – nie ma rzeczy niemożliwych a co najwyżej trudne

W tym roku, w związku z prezydencją Łotwy w UE, polsko – niemiecki team zdecydował się na symboliczne połączenie  biegiem aż trzech państw. Startując 3.09.15 spod Zamku Królewskiego w Warszawie, przez Wyszków, Łomżę, Grajewo i Suwałki, litewskie: Mariampol, Kiejdany i Kowno, po równo 700 km planują oni, 12 września dobiec do Rygi. W tym samym dniu, do stolicy Łotwy przybiegną także biegacze z sąsiedniej Estonii.

Także i w tym roku patronem biegu został Lech Wałęsa.

Cel charytatywny FCR 2015 w tym roku to po połowie, pomoc łotewskim dzieciom chorym na raka oraz kontynuacja pomocy dla dzieci na Ukrainie.

Bieg Freedom Charity Run rządzi się nieco innymi zasadami niż większość biegów. Trzej biegacze- organizatorzy biegnąc czasem razem, a czasem na zmianę „pokrywają” całą trasę wyścigu. Pozostali uczestnicy biegną dowolny dystans, czasem 1, a czasem ponad 20 kilometrów. Biegacze nie ścigają się i nie konkurują ze sobą lecz wspólnie biegną ramię w ramię, z tą samą prędkością, w tym samym kierunku, we wspólnym celu. Udział we Freedom Charity Run to wyrażenie solidarności z ideami wolności i pomocy dla innych, bo jak mówią Mariusz, Daniel i Ludwig – „nic tak nie zbliża ludzi jak wspólny bieg w tym samym kierunku” dodają przy tym jeszcze 4 słowa „We Run We Serve”.

Więcej informacji na:

http://www.freedom-charity-run.com

 

Raport z FCR 2014 można obejrzeć na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=BEoykrJn0Y8

 

FREEDOM CHARITY RUN 2015

Warszawa – Kowno – Ryga 700 km

3–12.09.2015 r.

Dwaj biegacze z Polski i jeden  z Niemiec mają zamiar pokonać w 10 dni 700 km trasę z Warszawy do Rygi, aby zamanifestować ideę wolnej i demokratycznej Europy w roku prezydencji Łotwy w UE. Do Rygi równocześnie pobiegną biegacze z Estonii. Celem biegu jest także pomoc dzieciom chorym na raka na Łotwie i na Ukrainie.

Bieg FCR 2015 do Rygi odbędzie się równocześnie z dwóch stolic europejskich: Warszawy przez Kowno i z Tallina.

Patronat nad tym międzynarodowym wydarzeniem objęli Lech Wałęsa, Valdas Adamkus i Vaira Vike-Freiberga, prezydenci – symbole wolności państw: Polski, Litwy oraz Łotwy. Swojego patronatu udzielił również ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Organizatorami biegu są trzej biegacze członkowie międzynarodowej, największej na świecie organizacji charytatywnej LIONS: Mariusz Szeib i Daniel Wcisło z Polski oraz Ludwig Schlereth z Niemiec.

Celem biegu jest pokazanie wolnej i demokratycznej Europy bez granic i podkreślenie tegorocznej prezydencji Łotwy w UE. Organizatorzy zbierają fundusze na dzieci chore na raka na Łotwie i na dzieci na Ukrainie.

Trasa biegu prowadzi przez Warszawę, Wyszków, Łomżę, Prostki, Suwałki, Mariampol, Kowno, Kiejdany,  Poniewież, Bauskę do Rygi.

Start: 03.09  z Warszawy  o 9.30 spod Zamku Królewskiego.

Meta: 12.09 w Rydze o 17.00 przed Biblioteką Narodową.

Jest to 3. bieg z kolei. W 2013 r. 423 km trasa prowadziła ze Szczecina do Hamburga, a w 2014 r. z Gdańska do Berlina 621 km. Razem zebrano ponad 30 tys. euro.

Udział w biegu jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają do dołączenia się w dowolnym miejscu na trasie szczególnie na 10, 5 lub 1 km przed metą lub po starcie. Start codziennie o godz. 9:00, meta o 17:00 (wyjątek to Łomża – godz. 18:00).

Organizatorzy proszą o dowolne datki charytatywne lub o „wykup kilometrów” (1 km – 100 euro). Lista sponsorów kilometrów będzie publikowana na www.freedom-charity-run.com oraz w publikacjach pamiątkowych FCR 2015.

Nr konta do wpłat:

OKRĘG 121 POLSKA Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions

Nr konta w PLN: 84 1600 1084 0004 0503 6264 6196

 

Hasło biegu to „We Run We Serve!”

„Służymy biegając”

 

Informacje dostępne na:

str. internetowej: https://www.freedom-charity-run.com/pl/index.html

facebook: https://www.facebook.com/FreedomCharityRun?fref=ts

mail: plbiuro@freedom-charity-run.com

 

 

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>