Blog

Szczecin: Paderborn w Szczecinie :)

Przyjazd do Polski siostry mojej mamy, od ponad 50 lat mieszkającej w niemieckim Paderborn, zawsze stanowi ważne wydarzenie w życiu mojej rodziny. Tym razem Ciocia Regina – moja Matka Chrzestna (ta z dedykacji w książce „Maraton”) ponownie odwiedziła Szczecin.

Przyjechała wraz ze swoimi przyjaciółmi, z których Hans-Albert Steen należy do czołówki maratończyków Niemiec w kategorii M 70. W ub. roku pokonał dystans maratoński w czasie 3:46!

Z Ciocią Reginą oraz Elisabeth i Hansem-Albertem Steen.

Termin przyjazdu był dopasowany do trwających w tych dniach w Szczecinie Dniach Morza. To nie Kieler Woche, ale i tak Wały Chrobrego i zacumowane tu żaglowce i jachty zrobiły na nich ogromne wrażenie.

W „Różance”.

W „Cafe 22” – uroczej kawiarni z widokiem na panoramę Szczecina.

Hans-Albert ma teraz 71 lat. Zaczął regularny trening biegowy w wieku 55 lat. Dlaczego? Przy wzroście 170 cm ważył już ponad 90 kg. Postanowił „coś” ze sobą zrobić. Jego wybór padł na zdobywające wtedy w Niemczech wielu zwolenników bieganie. Dzisiaj waży 62 kg, jego rekord życiowy w maratonie (sprzed kilku lat) wynosi 3:36, a w ub. roku – już w kategorii 70-latków – nabiegał 3:46. Biega ok. 80-90 km tygodniowo, wypija codziennie prawie 4 l płynów, w tym 2 l zielonej herbaty, a oprócz biegania niemal codziennie pracuje wraz z żoną Elisabeth w ich przepięknym ogródku.

Mimo, że w Paderborn ma ciekawą trasę biegową, to był jednak pod ogromnym wrażeniem trasy, którą mu pokazałem pierwszego dnia: start na Jasnych Błoniach przy fontannie, potem koło Pomnika Czynu Polaków, przy amfiteatrze, obok Różanki, dalej w kierunku pętli tramwajowej „3”, dalej obok stadionu „Arkonii”, przy „Oberży Chłopskiej”, fragmentem trasy wokół Arkonki, potem trasą spacerową aż do ul. Miodowej, a powrót przeuroczą trasą w Lesie Arkońskim do stadionu „Arkonii” i z powrotem do Jasnych Błoni. 11,5 km zleciało bardzo szybko, zwłaszcza, że wykorzystałem ten czas na szkolenie dawno nie używanego niemieckiego.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>