Początkujący zwykle nie robią rozgrzewki, bo pewnie nie znają lub nie doceniają jej wpływu na wynik zawodów oraz skuteczności realizacji intensywnego treningu. Zobacz, jak trzeba ją prawidłowo wykonać. Uwaga - w filmie przejęzyczyłem się mówiąc o gimnastyce siłowej, zamiast o gimnastyce rozciągającej (53. sekunda filmu). Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 10: jak oddychać podczas biegu?
Bez tlenu nie ma życia, a bez dużej ilości tlenu nie ma szybkiego biegania. Dowiedz się jak oddychać podczas biegu, by dostarczyć organizmowi tyle tlenu, ile potrzebuje. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 9: skip A
Skip A jest jednym z kilku elementów treningu siły biegowej, która ma za zadanie poprawić parametry siłowe naszego układu ruchu, zwłaszcza stopy. Bo żeby szybko biegać trzeba się silnie odbić od podłoża... Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 8: przebieżki
Niepozorne przebieżki są istotnym elementem treningu biegacza długodystansowego. To jednak - wbrew pozorom - nie praca nad poprawieniem szybkości, lecz środek "budzący" nasz organizm uśpiony monotonią wielokilometrowego biegu, a także okazja do pracy nad poprawieniem techniki. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 7: co pić podczas biegu?
Napoje izotoniczne dla biegacze są tak samo ważne, jak prawidłowo dobrane buty. Każdy marzący o rozwoju biegowy musi pić je przed treningiem (kilka łyków), podczas (długiego - ponad półtoragodzinnego oraz np. w przerwach intensywnego treningu interwałowego), a bezwzględnie zawsze po zakończeniu treningu (nie pół litra jednym haustem - powoli, małymi łyczkami, realizując np. ćwiczenia gimnastyki siłowej). Napoje izotoniczne pomagają organizmowi szybciej wrócić do stanu równowagi czynnościowej zaburzonej treningiem. Szczególnie ważną rolę odgrywają w okresie letnim, gdy podczas biegu pocąc się tracimy dużo płynów. Ich uzupełnianie chroni organizm przed bardzo niebezpiecznym odwodnieniem. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 6: spokojne rozbieganie
Spokojny bieg to podstawowy środek treningowy biegacza. Zwykle stanowi ok. 80% całości pracy biegowej. Ale jeśli ma to być mądry trening, na samym rozbieganiu trening się nie kończy. Potrzeba jeszcze zestawu ćwiczeń gimnastyki rozciągającej (8-12 minut ćwiczeń na koniec rozbiegania), a po powrocie do domu/klubu także zestawu ćwiczeń gimnastyki siłowej. To razem stanowi całość treningu - nie tylko przebiegnięte kilometry. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 5: technika biegu
Prawidłowa technika biegu ma duże znaczenie, by skuteczniej wykorzystywać pracę treningową. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, by biegać "technicznie", czyli... ekonomicznie. Bo ekonomika biegu to droga prowadząca do sukcesów i rekordów życiowych. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 4: gimnastyka siłowa
Innym ważnym elementem treningu biegowego jest gimnastyka siłowa. Ma za zadanie wzmocnić nasz układ mięśniowy, zabezpieczyć biegacza przed urazami i przeciążeniami. Bez zestawu siłowego w planie wcześniej czy później zamiast na biegowych trasach sporo czasu spędzisz w... gabinetach lekarskich i u fizjoterapeutów. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 3: gimnastyka rozciągająca
Trening biegowy, czy to amatorski czy wyczynowy, musi zawierać elementy nie tylko biegowe. Bez prawidłowego rozciągania się na satysfakcjonujące wyniki nie ma co liczyć, znacząco wzrasta natomiast prawdopodobieństwo kontuzji. Oto kilka przykładowych ćwiczeń. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.
Lekcja biegowa 2: policz swoje BMI
Czy wiesz, że Twoja waga ciała ma duże przełożenie na wyniki biegowe? Policz, jakie masz BMI i dowiedz się, gdzie jest Twoje miejsce w kolumnie biegaczy. Czy możesz rozpocząć swoje treningi od razu, czy też powinieneś przygotować się do zwiększonego wysiłku i zrzucić parę kilogramów? Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.