Blog

Lekcja biegowa 9: skip A

Skip A jest jednym z kilku elementów treningu siły biegowej, która ma za zadanie poprawić parametry siłowe naszego układu ruchu, zwłaszcza stopy. Bo żeby szybko biegać trzeba się silnie odbić od podłoża…

Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.

7 Komentarzy “Lekcja biegowa 9: skip A

 1. Witam, ostatnio wziąłem się za bieganie po 7 latach przerwy od sportu. To było raptem 15 minut truchtu przeplatanego spacerem + kilka sprintów na odcinku 100 m. Teraz czuję ból w kolanach, jak chodzę. Tak jakby kolana miały mi się przesunąć w stronę osi człowieka. Czy to może być normalne po tak długiej przerwie i pasywnym trybie życia, czy raczej sobie naderwałem jakieś wiązadła i lepiej czym prędzej sobie zaklepać kolejkę do ortopedy? Skoro po krótkim biegu mam już takie dolegliwości, to czy lepiej wziąć się najpierw za coś bezpieczniejszego, mniej narażonego na kontuzje, choćby jazda na rowerze, siłownia albo basen?

  Pozdrawiam,
  Łukasz

  • Ja bym na początek odpuścił sobie te „sprinty”. Mięśnie odzwyczajone od takiej formy aktywności „zaprotestowały” – to normalne. Na początek wystarcza marszobieg, czyli 2-3-minutowy trucht przeplatany minutą energicznego marszu (5-7 odcinków), ale główny nacisk trzeba położyć na delikatne rozciąganie po zakończeniu tego marszobiegu, a po powrocie do domu zestaw ćwiczeń siłowych. Wszystko robione bardzo delikatnie, bez spinania się – ot, żeby pokazać mięśniom, że będą miały nowe zajęcie. Takie wprowadzenie jest niezbędne, a dopiero na późniejszym etapie można (trzeba) wprowadzać przebieżki (to nie sprinty, ale odcinki żywszego biegu przeplatane truchtem). Po szczegóły odsyłam do mojej „Biegiem przez życie”.

 2. Witam,
  Pańska książka to moja encyklopedia biegania. Właśnie studiuję 10km <45 min i chciałem popatrzeć na klipy. Nie są dostępne w moim kraju (Kanada). Dlaczego?

  Z poważaniem
  Jurek.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>