Blog

Radom: 1. Półmaraton Radomskiego Czerwca ’79

 

Radom ma swój półmaraton. Poświęcony jest pamiętnym wydarzeniom radomskim z czerwca 1976 roku, a więc jest to bieg z historią w tle. Jak na debiut wyszło niesamowicie – na starcie stanęło ponad 900 biegaczy! Z powodu ulewy start przesunięto o godzinę, ale potem wszystko toczyło się już szczęśliwie.

 

Od kiedy mam Jokera – z zainteresowaniem przyglądam się innym psom. Ten husky biega codziennie nawet 20 km. Mój Joker zalicza latem najwyżej 8-10 km. Muszę go oszczędzać.

Do Radomia z podszczecińskich Polic przyjechał – z uwagi na historyczny ton biegu – Józef Flak, ultramaratończyk, były działacz Solidarności. To ten siwy pan z lewej. Pobiegł w biegu na milę.

Ze Skarżyska Kamiennej przyjechali (podglądać bieg) organizatorzy „konkurencyjnego” półmaratonu – Tomek Wąsowski (z lewej) i Artur Osman, były czołowy polski maratończyk (2:11:46).

Zaraz start… W środku dyrektor biegu – Tadeusz Kraska.

Biegowi towarzyszyła wystawa fotograficzna obrazująca wydarzenia w Radomiu w 1976 roku, które – jak wiemy – były iskrą, która powoli zaczęła „smażyć” komunizm, doprowadzając w 1980 roku do powstania ruchu solidarnościowego, a w końcu – w 1989 roku – do upadku komunizmu.

Gdy biegacze walczyli na trasie półmaratonu na stadionie (przy ogromnym dopingu rodziców, rodzeństwa, babć i dziadków) rywalizowali uczniowie radomskich szkół…

 

Pierwszy na metę półmaratonu wbiegł Henry Kemboi, który uzyskał czas 1:04:39.

Wśród pań wygrała Ukrainka Tatiana Wernyhor – 1:14:52…

…trzecia była Dorota Gruca – 1:17:08.

Dorota z dyrektorem biegu i jego twórcą – Tadeuszem Kraską. To głównie dzięki niemu powstał ten bieg.

Warszawiak Janusz „Gazownik” Bukowski biegał na milę, ale potem podawał na mecie napoje…

Dzisiaj… Dzień Ojca 🙂

 

 

 

 

3 Komentarzy “Radom: 1. Półmaraton Radomskiego Czerwca ’79

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>