1 października w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły ogólnoświatowej akcji Fundacji Wings For Life, która ma za zadanie zbiórkę funduszy na badania urazów rdzenia kręgowego.
Ambasadorem akcji jest także Monika Kuszyńska (z lewej) – była wokalistka Varius Manx, która po wypadku samochodowym w maju 2006 roku i uszkodzeniu rdzenia kręgowego jest przykuta do wózka.
Umówiłem się już z Moniką na… biegowy trening. I głęboko wierzę w to, że odkrycia lekarzy w najbliższym czasie nam to umożliwią. Moniko – rozglądaj się już powoli za dobrymi butami biegowymi 😉
Projekt biegu Wings For Life World Run zakłada start w tym samym momencie w 40 różnych miastach na całym świecie – 4 maja o godz. 12:00 naszego czasu – w niespotykanej dotąd formule „gonienia” uczestników przez ruchomą linię mety, którą jest samochód startujący pół godziny później i poruszający się z rosnącą prędkością – od 15 km/godz przez pierwszą godzinę, 16 km/godz. w drugiej, 17 km/godz w trzeciej, ale już 20 km/godz w czwartej i 35 km/godz w piątej, doganiając zawodników (chip przy obuwiu zawodników będzie sygnalizował moment dogonienia) „eliminuje” ich z dalszego biegu. Zwycięży ten, kogo samochód dogoni jako ostatniego.
Polska „edycja” biegu odbędzie się w Poznaniu.
A oto garść informacji o projekcie:
I. O FUNDACJI
1. Czym zajmuje się fundacja Wings for Life?
Fundacja Wings for Life to prywatna organizacja non-profit, której głównym celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W swojej działalności wspiera na całym świecie projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie. Działalność Wings for Life opiera się na datkach ofiarowywanych przez osoby prywatne i firmy. 100% otrzymanych wpłat przeznaczanych jest na cele badawcze. Wszystkie koszty związane z działalnością samej Fundacji pokrywa firma Red Bull.
Od 2007 roku Wings for Life jest członkiem międzynarodowej organizacji skupiającej najważniejsze fundacje działające na rzecz badań nad rdzeniem kręgowym – International Campaign for Cures of Spinal Cord Injury Paralysis (ICCP). Członkami ICCP są między innymi Christopher & Dana Reeve Foundation, Miami Project to Cure Paralysis oraz International Spinal Research Trust.
2. Czy fundacja Wings for Life pomaga bezpośrednio osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym?
Wings for Life nie wspiera bezpośrednio osób prywatnych. Działania Fundacji skupione są na wspieraniu najnowocześniejszych, międzynarodowych badań w zakresie przerwanego rdzenia kręgowego.
3. Komu pomaga fundacja Wings for Life?
Od momentu powstania (2004 rok) Fundacja przekazała środki na 82 międzynarodowe projekty badawcze w zakresie przerwania rdzenia kręgowego prowadzone przez uznane uniwersytety
i instytucje.
Wings for Life wspiera 74 projekty badawcze i 8 pilotażowych programów testów klinicznych
w dziedzinie badań nad przerwanym rdzeniem kręgowym.
4. Jaka część dotacji jest przekazywana na badania?
100% dotacji jest przekazywanych na obiecujące badania prowadzone na całym świecie.
5. Jakie są najważniejsze osiągnięcia Fundacji?
Każdy z projektów badawczych, realizowany dzięki Fundacji, jest dla niej osiągnięciem, ponieważ wszystkie przybliżają do celu, jakim jest znalezienie skutecznej metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Więcej informacji o działaniach fundacji i wspieranych projektach naukowych można znaleźć na stronie: www.wingsforlife.com
II. O PROBLEMIE
1. Czym jest uszkodzenie rdzenia kręgowego?
W większości przypadków uszkodzenie rdzenia kręgowego jest następstwem wypadku. W jego wyniku włókna nerwowe zostają przerwane na skutek uszkodzenia komórek nerwowych w miejscu urazu.
2. Jakie mogą byś skutki uszkodzenia rdzenia kręgowego?
Uszkodzenie rdzenia kręgowego powoduje nie tylko bezwład kończyn, ale prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych utrudniających codzienne funkcjonowanie. Po urazie rdzenia kręgowego uszkodzeniu ulegają włókna nerwowe przesyłające bodźce z mózgu do tułowia i kończyn, co prowadzi do porażenia mięśni. Uszkodzenie nerwów czuciowych powoduje utratę możliwości odczuwania dotyku, bólu i temperatury.
3. Jakie są główne przyczyny uszkodzenia rdzenia kręgowego w codziennym życiu?
Najczęściej przerwanie rdzenia kręgowego ma miejsce podczas wypadków drogowych, upadków, uprawiania sportu i innych przyczyn:
· 50% wypadki drogowe
· 24% upadki
· 17% inne przyczyny
· 6% uprawianie sportu
· 3% uprawianie sportów ekstremalnych
4. Co należy rozumieć pod pojęciami „kompletny” i „niepełny” uraz?
„Kompletny uraz” jest rezultatem całkowitej utraty funkcji ruchowej i czuciowej w segmentach krzyżowych kręgosłupa (sklasyfikowany jako ASIA A), natomiast „niepełny uraz” jest rezultatem utraty częściowej czucia i dzielimy go na 3 rodzaje:
· brak czynności ruchowej poniżej poziomu uszkodzenia, przy zachowanym czuciu
w segmentach krzyżowych kręgosłupa (ASIA B);
· zachowany ruch poniżej poziomu uszkodzenia oraz więcej niż połowa kluczowych mięśni posiada siłę do 3 stopni w skali Lovett’a (ASIA C);
· zachowany ruch poniżej poziomu uszkodzenia oraz więcej niż połowa kluczowych mięśni posiada siłę równą lub większą od 3 w skali Lovett’a (ASIA D).
Skala Lovett’a, służy ocenie siły mięśniowej:
0 – brak skurczu mięśnia
1 – ślad skurczu mięśnia
2 – słaby skurcz umożliwiający ruch w odciążeniu
3 – dostateczny skurcz umożliwiający ruch z pokonaniem oporu stawianego przez ciężar własny kończyn
4 – dobry skurcz umożliwiający ruch z pokonaniem oporu stawianego przez ciężar własny kończyny oraz przez badającego
5 – siła mięśni prawidłowa
5. Co to jest Paraplegia i Quadriplegia?
Paraplegia to utrata czucia i ruchu w nogach oraz w części tułowia wynikająca zazwyczaj
z uszkodzenia nerwów, poniżej szyi. Quadriplegia (inaczej: tetraplegia) to porażenie wszystkich czterech kończyn (od szyi w dół) w wyniku urazu rdzenia kręgowego szyi.
6. Jakie są prognozy naukowe na uzyskanie skutecznej metody leczenia?
Prognozy są bardzo dobre i napawające optymizmem, często stawiane pytanie brzmi nie „czy?”, ale „kiedy?” wynalezione zostaną skuteczne metody leczenia przerwania rdzenia kręgowego. Istnieją na tym polu już widoczne sukcesy m.in. prof. dr Stephenowi M. Strittmatterowi (członkowi naukowej rady doradczej przy Wings for Life) i jego zespołowi badawczemu udało się uzyskać widoczną poprawę
w przywracaniu funkcji u osób żyjących z trwałym uszkodzeniem rdzenia kręgowego. W ciągu kilku ostatnich lat fundacji Wings for Life udało się zainicjować dużą liczbę obiecujących projektów, szczególnie w zakresie badań wstępnych i przedklinicznych. Kolejnym ważnym krokiem będzie przejście do badań klinicznych prowadzących do powstawania metod leczenia urazów rdzenia kręgowego. Przedstawione dotychczas wyniki dają dużą nadzieję na to, że jesteśmy bliżsi niż kiedykolwiek znalezienia sposobów leczenia przerwania rdzenia kręgowego.
III. DOTACJE
1. Jak można przekazywać dotacje dla fundacji Wings for Life?
Jeśli chcą Państwo wesprzeć Fundację podajemy dane do dokonywania wpłat z całego świata:
Wings for Life
Bank: Bankhaus Carl Spängler & Co, Salzburg
Sort code: 19530 // Numer konta: 1000 11911
IBAN: AT27 1953 0001 0001 1911 // Kod Swift: SPAEAT2S
Dotacje można przekazywać za pośrednictwem: bankowości internetowej, kart kredytowych lub zlecenia stałego.
2. Na co moja dotacja dla fundacji Wings for Life zostanie przekazana?
Twoja dotacja zostanie przekazana na najbardziej obiecujące i perspektywiczne międzynarodowe badania. Wings for Life dokłada wszelkich starań, aby każdy datek wpływający na konto organizacji był możliwie najlepiej zainwestowany. Dlatego w przypadku selekcji i wyboru projektów, które mają otrzymać dofinansowania, Wings for Life korzysta z doradztwa Komitetu Naukowego, w skład którego wchodzą: prof. dr Jan Schwab (neurolog), prof. dr Ludwig Aigner (neurobiolog) i prof. dr Hartmut Pelinka (traumatolog).
Ich wiedza i doświadczenie obejmują szeroki zakres dziedzin, dzięki czemu znakomicie nadają się do pełnienia tej ważnej roli. Komitet Naukowy wspierany jest również przez międzynarodową rade doradczą.
3. Ile wynosi minimalna wysokość dotacji?
Nie ma najniższego progu od jakiego można przekazywać dotację. Każda kwota, nawet najmniejsza przybliża nas do znalezienia rozwiązania problemu jakim jest przerwanie rdzenia kręgowego.
- BIEG GLOBALNIE
1. Po co i z czyjej inicjatywy organizowany jest bieg?
Impreza organizowana jest globalnie przez firmę Red Bull dla fundacji Wings for Life. W trakcie przygotowań w każdym kraju do grona organizatorów dołączają kolejne instytucje, miasta i regiony.
W Polsce jest to miasto Poznań i agencja Rochstar Events. Jesteśmy otwarci na kolejne podmioty, które chciałyby się włączyć i pomóc w przygotowaniu przedsięwzięcia, by móc zebrać jak najwięcej funduszy dla Fundacji.
2. Czym jest Wings for Life World Run?
Jest to bieg dla 150 000 biegaczy o różnych umiejętnościach, którzy jednocześnie rywalizują na pięciu kontynentach w jednym globalnym wyścigu – między sobą i przed samochodem zamykającym bieg, wyznaczającym minimalne tempo. Zcentralizowany i ujednolicony czas gwarantuje, że każdy zawodnik
w każdym miejscu wyścigu rywalizuje z resztą świata. Wspierając Wings for Life, wszyscy biegniemy dla tych, którzy nie mogą.
3. Kiedy organizowany jest Wings for Life World Run?
4 maja 2014 r., dokładnie o 10 rano UTC (Universal Time Clock) równocześnie na całym świecie rozpocznie się Wings for Life World Run. Aby dowiedzieć się o jakiej porze dnia, wystartuje lokalny wyścig, kliknij na mapie strony www.wingsforlifeworldrun.com
4. Gdzie odbędzie się bieg?
Bieg odbędzie się w ponad 40 lokalizacjach na 5 kontynentach.
5. Ile trzeba mieć lat, aby wziąć udział w biegu?
Biegacze powinni mieć skończone 18 lat, w dniu 4 maja 2014 roku.
6. Jak będę wiedzieć, że jestem na liście startowej?
Wszyscy uprawnieni do uczestnictwa będą mogli sprawdzić swoje nazwisko na liście startowej na stronie Wing for Life World Run.
7. Jeśli udało mi się zarejestrować, ale później dowiedziałem się, że nie mogę wziąć udział
w biegu, otrzymam zwrot pieniędzy?
Nie. Nasza opłata rejestracyjna określona w warunkach biegu jest bezzwrotna oraz nie podlega przenoszeniu.
8. Czy będzie można zarejestrować się w dniu wyścigu w strefie startowej?
Nie, nie będzie możliwości rejestracji w dniu wyścigu.
9. Ile będzie wynosiło wpisowe, czy będzie ono jednakowe we wszystkich krajach?
Wpisowe w każdym kraju jest dostosowane do możliwości finansowych społeczeństwa i jego wysokość jest ustalana na wzór innych popularnych masowych biegów (maratonów, półmaratonów, biegów na 10 km). Oczywiście liczymy na to, że uczestnicy zechcą wpłacić, w miarę swoich możliwości, dodatkowe sumy na wsparcie Fundacji, przewyższające stawkę opłaty startowej. Naszym wspólnym globalnym celem jest zebranie możliwie największej sumy, z przeznaczeniem w 100% na badania koordynowane przez Wings for Life.
10. Ile będzie trwał bieg?
Maksymalnie ok. 6 godzin w skali światowej. W każdym kraju będzie to zależało od ostatecznych wyników osiągniętych przez najlepszych spośród startujących.
11. Czy bieg będzie miał kolejną edycję, czy to ma być wydarzenie cykliczne na świecie?
Tak, Wings for Life World Run ma stać się dorocznym świętem biegania na świecie. Planowane są zatem cykliczne biegi.
12. Od kiedy i do kiedy będą trwały zapisy do biegu?
Zgłoszenia uczestnictwa w Światowym Biegu Wings for Life przyjmowane są od 1 października 2013 r. do 20 kwietnia 2014 r., do godz. 12:00 UTC. W przypadku płatności przelewem, rejestracji należy dokonać do 4 kwietnia 2014 r., do godz. 12:00 UTC. Jeśli zgłosisz się przed 23 lutego, otrzymasz numer startowy ze swoim nazwiskiem.
13. W jaki sposób kibice będą mogli śledzić wyścig w jego dniu?
Organizator planuje transmisję live stream z zawodów na stronie www.wingsforlifeworldrun.com, widzowie dodatkowo będą mogli śledzić również zmagania uczestników na lokalnych stronach
Wing for Life World Run.
14. Kiedy zostaną opublikowane wyniki biegu?
Wstępna lista wszystkich zwycięzców będzie dostępna zaraz po wyścigu. Oficjalne, ostateczne
i zweryfikowane wyniki będą na stronie internetowej w ciągu 24 godzin od zakończenia biegu.
15. Istnieje kilka tras wyścigu?
Tak, istnieje ponad 40 tras wyścigu, na 5 kontynentach. Będzie to prawdziwie globalny wyścig, biegacze zmierzą się w różnych klimatach, warunkach pogodowych i terenach. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu zdecydują się konkurować, ponieważ uczestnicy mogą wybrać, gdzie chcą startować.
16. Czy uczestnicy mogą używać własnych biegowych chipów?
Nie, uczestnicy będą mogli używać jedynie oficjalnych chipów wbudowanych w ich numer startowy.
17. Czy jest podział na kategorie?
Nie ma podziału na kategorie. Jedynym wymogiem jest ukończenie 18 roku życia.
- BIEG W POLSCE
1. Ilu biegaczy w Polsce się spodziewacie?
Sam bieg, ze względu na specyficzny format jest olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym, do którego – jako organizatorzy – musimy się odpowiednio przygotować i znaleźć finansowanie. Zakładamy,
że udział w biegu weźmie około 3 000 osób z całej Polski.
2. Dlaczego bieg odbędzie się właśnie w Poznaniu?
Poznań jest miejscem narodzin państwa polskiego. W okresie do 1138 roku na ziemiach między Odrą
i Bugiem powstało scentralizowane państwo rządzone przez dynastię Piastów, od przełomu X i XI wieku nazywane Polską. W miejscu dzisiejszego Ostrowa Tumskiego zbudowano jeden z pierwszych, ważniejszych polskich grodów, powstało pierwsze biskupstwo oraz prawdopodobnie odbył się Chrzest Polski.
W poznańskiej Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła spoczywają pierwsi polscy władcy, Mieszko I oraz Bolesław Chrobry, co jeszcze bardziej zwiększa historyczny prestiż stolicy Wielkopolski. Pokazuje to także, że w Poznaniu wydarzenia o wysokiej randze miały miejsce już wieki temu. Miasto jest organizatorem dużych i ambitnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym i gospodarczym, które budują wyjątkowy klimat Poznania.
3. Czy każdy może wziąć udział w zawodach?
Są to zawody przeznaczone dla wszystkich, bez względu na biegowe zaawansowanie – zarówno dla amatorów, jak i olimpijczyków. Biegniemy dla tych, którzy nie mogą. Z warunkami regulaminowymi będzie można się zapoznać na stronie www.wingsforlifeworldrun.com.
4. Jak, gdzie i do kiedy mogę zarejestrować się do startu?
Rejestracji można dokonać jedynie w serwisie www.wingsforlifeworldrun.com poprzez wypełnienie elektronicznego formularza i dokonania płatności internetowej. Uczestnik otrzyma potwierdzenie rejestracji poprzez powiadomienie e-mailem.
5. Ile wynosi opłata za bieg?
Opłata startowa wynosi 120 zł brutto i stawka ta jest niezmienna przez cały okres zapisów. Opłata wpisowa w 100% przeznaczana jest na wsparcie działań fundacji Wings for Life.
6. Jak mogę odebrać pakiet startowy?
Pakiety startowe będą wydawane w Biurze Zawodów. Dokładne miejsce i czas wydawania numerów startowych będą podane w późniejszym terminie na www.wingsforlifeworldrun.com
7. Co pokrywa opłata startowa?
100% wartości opłaty startowej jest przekazywane do fundacji Wings for Life i przyczynia się do powiększenia puli środków finansowania badań nad leczeniem przerwania rdzenia kręgowego. Dodatkowo uczestnik otrzyma pakiet startowy, który zawiera: numer, torbę biegacza, napoje, dodatkowe informacje i upominki.
8. Czy do wyniku liczy się czas netto czy brutto?
Sygnał startera oznaczający godzinę 10.00 czasu UTC (czyli 12.00 czasu polskiego) jest momentem startu dla wszystkich biegaczy we wszystkich biegach na całym świecie i od tego momentu mierzony jest indywidualny czas każdego biegacza. 30 minut po sygnale startera za biegaczami wyrusza „ruchoma linia mety”, czyli samochód zamykający bieg.
9. Co to jest ruchoma linia mety?
Pierwszy raz w historii biegów trasa nie ma klasycznej linii mety. Wyznaczać będzie ją jadący za uczestnikami samochódzamykający tzw. catcher car, który wystartuje 30 minut po oficjalnym rozpoczęciu rywalizacji. Każdy z biegaczy musi utrzymywać odpowiednie tempo, aby pozostać przed jadącym autem. Jeśli samochód wyprzedzi uczestnika, automatycznie kończy on swój udział, a jego rezultat zapisze się w międzynarodowym rankingu. Biegacze otrzymają w numerze startowym specjalny chip, który umożliwi określenie przebytego dystansu. Wyścig zakończy się, gdy ostatnia osoba na świecie przestanie biec po wyprzedzeniu przez samochód zamykający bieg.
10. Kiedy rusza samochód zamykający bieg i z jaką jedzie prędkością?
10.00 UTC – Start biegu
10.30 UTC – Start samochodu zamykającego bieg – prędkość 15 km/h
11.30 UTC – Przyśpieszenie do 16 km/h
12.30 UTC – Przyśpieszenie do 17 km/h
13.30 UTC – Przyśpieszenie do 20 km/h
15.30 UTC – Przyśpieszenie do 35 km/h
- Jak fizycznie wygląda koniec biegu dla poszczególnych zawodników?
Gdy samochód będzie zbliżał się do kolejnego zawodnika na odległość kilkudziesięciu metrów przedstawiciele organizatora, przemieszczający się na rowerach, będą prosili o kontynuowanie biegu prawą stroną ulicy. Wyprzedzający zawodników lewą stroną samochód ma wmontowany odbiornik, który zarejestruje z niedużej odległości zamontowany w numerze startowym sygnał chipa. Wynik zawodnika (osiągnięty czas i dystans) przesłany będzie do bazy danych. Zawodnicy będą mogli porównać swój wynik w kraju i wśród wszystkich biegaczy na świecie biorących udział w Wings for Life World Run.
12. Jak wrócę na miejsce startu po skończonym przeze mnie biegu?
Mniej więcej co 5 km rozstawione będą „przystanki”, skąd będą zabierani zawodnicy, którzy ukończyli bieg. To oznacza, że zawodnik, który został doścignięty przez samochód może – już truchtem lub spacerem – kontynuować bieg do najbliższej stacji (zgodnie z kierunkiem trasy lub wracając). Będzie to maksymalnie 2,5 km.
13. Czy po skończonym biegu uczestnik dostanie jakieś okrycie, ubranie, żeby się nie wyziębić?
Zawodnicy muszą we własnym zakresie przygotować się na taką ewentualność.
- Czy mogę używać sprzętu elektronicznego na trasie?
Ze względów bezpieczeństwa odradzamy stosowanie słuchawek z muzyką. Specyfika formatu biegu wymaga, by zawodnicy byli otwarci na komunikaty głosowe wydawane przez obsługę biegu. Słuchanie muzyki może temu ewidentnie przeszkodzić.
- Czy na trasie będę mógł dostać wodę i inne produkty odżywcze dla biegaczy?
Tak. Co 5 km na trasie będą znajdowały się punkty żywieniowe z wodą i zwyczajowymi produktami dostępnymi podczas biegów. Pełniejsze informacje na temat wyposażenia punktów żywieniowych będą dostępne w miarę zbliżania się do daty biegu.
- Czy trasa na całej długości jest asfaltowa? Czy są jakieś utrudnienia, strome podbiegi czy zbiegi?
Trasa jest asfaltowa na całej długości. Nie ma na niej dużych, wyraźnie przeszkadzających biegaczom różnic terenu i ma parametry porównywalne do tras w innych biegach, odbywających się na świecie
w ramach przedsięwzięcia Wings for Life World Run.
- Jakie będą nagrody?
Zwycięzca i zwyciężczyni biegu w każdej lokalizacji otrzymają zaproszenie do udziału w następnym Wings for Life World Run w wybranej przez siebie lokalizacji – będą mieć do wyboru ponad 40 tras. Najlepszy zawodnik i najlepsza zawodniczka na całym świecie otrzymają tytuły Mistrzów Świata. Ich nagroda to pełna wrażeń podróż dookoła świata.