Lekcja biegowa

Lekcja biegowa 11: rozgrzewka

lb11

Początkujący zwykle nie robią rozgrzewki, bo pewnie nie znają lub nie doceniają jej wpływu na wynik zawodów oraz skuteczności realizacji intensywnego treningu. Zobacz, jak trzeba ją prawidłowo wykonać. Uwaga - w filmie  przejęzyczyłem się mówiąc o gimnastyce siłowej, zamiast o gimnastyce rozciągającej (53. sekunda filmu). Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.

Czytaj więcej →

Lekcja biegowa 7: co pić podczas biegu?

lb7

Napoje izotoniczne dla biegacze są tak samo ważne, jak prawidłowo dobrane buty. Każdy marzący o rozwoju biegowy musi pić je przed treningiem (kilka łyków), podczas (długiego - ponad półtoragodzinnego oraz np. w przerwach intensywnego treningu interwałowego), a bezwzględnie zawsze po zakończeniu treningu (nie pół litra jednym haustem - powoli, małymi łyczkami, realizując np. ćwiczenia gimnastyki siłowej). Napoje izotoniczne pomagają organizmowi szybciej wrócić do stanu równowagi czynnościowej zaburzonej treningiem. Szczególnie ważną rolę odgrywają w okresie letnim, gdy podczas biegu pocąc się tracimy dużo płynów. Ich uzupełnianie chroni organizm przed bardzo niebezpiecznym odwodnieniem. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.

Czytaj więcej →

Lekcja biegowa 6: spokojne rozbieganie

lb6

Spokojny bieg to podstawowy środek treningowy biegacza. Zwykle stanowi ok. 80% całości pracy biegowej. Ale jeśli ma to być mądry trening, na samym rozbieganiu trening się nie kończy. Potrzeba jeszcze zestawu ćwiczeń gimnastyki rozciągającej (8-12 minut ćwiczeń na koniec rozbiegania), a po powrocie do domu/klubu także zestawu ćwiczeń gimnastyki siłowej. To razem  stanowi całość treningu - nie tylko przebiegnięte kilometry. Inne porady znajdziesz w zakładce Lekcje biegowe.

Czytaj więcej →